O Tlusté bázi

O datu vzniku TLUSTÉ BÁZE Jihlava se renomovaní vědci i její členové dohadují již několik desetiletí. Jeden z neověřených pramenů dokonce tvrdí, že zakladatelem Tlusté báze byl John Yoshio Naka, který se na kole vracel z některého ze svých workshopů v Evropě a vzal to zkratkou přes Vysočinu.

Oficiální prameny však potvrzují, že Tlustá báze začala vznikat někdy v polovině 90. let a to zejména díky jednotlivým přátelům bonsají, kteří se začali shromažďovat okolo Honzy Bučila. Největší rozmach nastal v době, kdy se tato skupiny bonsajových šílenců začala pravidelně scházet v hospodě “U Švejka” a v nově otevřeném Bonsai studiu Jihlava. Tato naše scházení postupně vyústila v založení volného bonsajového sdružení Tlustá báze Jihlava.

Přelomovou událostí byla zejména společná výstava Honzy Bučila a Vaška Nováka v místním Muzeu (rok 2000), v jejímž rámci bylo dohodnuto pořádání naší první výstavy. A tak jsme roku 2001 pořádali naši první bonsajovou výstavu, rovnou jako celostátní výstavu České bonsajové asociace. Již tehdy v prostorách hotelu Gustav Mahler. Od té doby jsme byli pořadateli dalších dvou celostátních výstav ČBA a jednoho Evropského kongresu.

Bonsajové výstavy pořádáme každý druhý rok.

V současné době už je v naší oblasti Vysočiny okolo 20 nadšenců, kteří více či méně kroutí kmeny a větve a zároveň jsou členy TB. Naše volné sdružení uvítá každého příchozího chlebem a solí, v případě dobré úrody i bramborami.

 
Členové Tlusté báze Jihlava:

Jan Bučil

Miloš Driml

Milan Gráf

Marek Hekrle

Jiří Kaláb

Stanislav Kalců

Pavel Karba

Lubomír Menšík

Zdeněk Novák

Zdeněk Obršlík

František Pejchal

Emil Staněk

Petr Tajovský

David Vítů

Miloslav Vyvadil

 

Top