Špendlík Davida Vítů

David Vítů si špendlík dovezl z návštěvy zahrady bonsajistů Sirotných, kteří nemají příliš dobré zkušenosti s pěstováním tohoto druhu stromu jako bonsaje. Davida to neodradilo a yamadori se s námi vezlo do Jihlavy. Tuto zimu si David na špendlík vzpomněl a spolu s Honzou Bučilem si ho vzali na paškál. Proběhla práce na mrtvém dřevě a základní střih větví.

V galerii si můžete prohlédnout průběh práce na tomto špendlíku Davida Vítů.

3 comments on “Špendlík Davida Vítů
 1. hynekhynek napsal:

  Zdravím.
  Prosím,co provede obnažené dřevo listnáče ve vlhku,jak ho ošetřovat?
  Trpí rostlina taky spálou listů?.
  Hodně zdaru přeje HH.

  • admin napsal:

   Ahoj Hynku, Tlustá báze děkuje za komentář. Samozřejmě všichni víme, že mrtvé dřevo je u listnáčů ne vždy dlouhodobě udržitelné řešení. V případě dutin další odumírání dané části spíše podporuje přirozený vzhled mrtvého dřevo, v případě tvorby jinů, jako v tomto případě, je však nutné přistoupit ke konzervování dřeva. Není to definitivní řešení, ale vhodnou péčí se dá podstatně prodloužit životnost těchto mrtvých částí. Prodávají se speciální přípravky na zpevnění dřeva, např. výrobek, který propaguje Walter Pall – Holzhärter. Nám se osvědčila zejména kalafuna (pryskyřice) s rozpouštědlem – tímto roztokem dřevo natírat tak dlouho, dokud dřevo “saje”. Je to poměrně levné a efektivní řešení. Co se týče spály, nemáme od Davida informace, že by rostlina měla takovéto problémy.

 2. Lukáš Sirotný napsal:

  Tak to jsem rád, že je strom v dobrých rukou a posouvá se dál, ať se mu daří! P.S. bedničku při nejbližší příležitosti vrátit! :-)