O Tlusté bázi

O datu vzniku TLUSTÉ BÁZE Jihlava se renomovaní vědci i její členové dohadují již několik desetiletí. Jeden z neověřených pramenů dokonce tvrdí, že zakladatelem Tlusté báze byl John Yoshio Naka, který se na kole vracel z některého ze svých workshopů v Evropě a vzal to zkratkou přes Vysočinu.

Oficiální prameny však potvrzují, že Tlustá báze začala vznikat někdy v polovině 90. let a to zejména díky jednotlivým přátelům bonsají, kteří se začali shromažďovat okolo Honzy Bučila. Největší rozmach nastal v době, kdy se tato skupiny bonsajových šílenců začala pravidelně scházet v hospodě “U Švejka” a v nově otevřeném Bonsai studiu Jihlava. Tato naše scházení postupně vyústila v založení volného bonsajového sdružení Tlustá báze Jihlava.

Přelomovou událostí byla zejména společná výstava Honzy Bučila a Vaška Nováka v místním Muzeu (rok 2000), v jejímž rámci bylo dohodnuto pořádání naší první výstavy. A tak jsme roku 2001 pořádali naši první bonsajovou výstavu, rovnou jako celostátní výstavu České bonsajové asociace. Již tehdy v prostorách hotelu Gustav Mahler. Od té doby jsme byli pořadateli dalších dvou celostátních výstav ČBA a jednoho Evropského kongresu.

Bonsajové výstavy pořádáme každý druhý rok. Ta další nás měla čekat v roce 2020, nicméně jsme byli nuceni ji přeložit na rok 2021.

V současné době už je v naší oblasti Vysočiny okolo 20 nadšenců, kteří více či méně kroutí kmeny a větve a zároveň jsou členy TB. Naše volné sdružení uvítá každého příchozího chlebem a solí, v případě dobré úrody i bramborami.

 
Členové Tlusté báze Jihlava:

Jan Bučil

Miloš Driml

Milan Gráf

Marek Hekrle

Jiří Kaláb

Stanislav Kalců

Pavel Karba

Lubomír Menšík

Zdeněk Obršlík

František Pejchal

Emil Staněk

Petr Tajovský

David Vítů

Miloslav Vyvadil

 

Top