Vývoj lipové yamadori Marka Hekrleho

Kde rostou bonsaje? Jak se hledají? Dá se i z českých stromů tvořit bonsaj? Toto jsou některé z častých otázek, které bonsajoví nadšenci poměrně často slýchávají od laiků. Jak takové yamadori z českých lesů vypadá, kde roste a jaká je jeho postupná cesta k budoucí bonsaji, se můžeme podívat na příkladu lípy Marka Hekrleho. Marek našel lípu na okraji lesní cesty na jedné ze svých toulek Vysočinou v létě 2015.  Lípa byla někdy v minulosti pravděpodobně uříznuta. Jaké to štěstí pro bonsajistu, jaká to smůla pro růstový potenciál stromu. Lípě po tomto zásahu odumřel střed kmene, který však pečlivě, jak je i lípě vlastní, zacelila. Ve vrcholové části tak vznikla poměrně přirozeně vypadající dutina. Jejímu zacelení pomáhaly i nové výhony, které lípa vytvořila jako snahu nahradit ztracenou korunu a vyrazit znovu za světlem. 

Světlo a veškerá další péče se lípě začaly dostávat v roce 2016. Od jara si totiž v plastovém kontejneru zvykala na nový domov u Marka na zahradě. Protože se jedná o již poměrně větší strom a Marek se snažil zbytečně nepředimenzovat kořenový bal, byla sezona 2016 co se týče přírůstků slabší. Až teprve na jejím konci, v druhé růstové etapě stromu lípa začala ukazovat silný růst, který je pro její druh typický. 

V zimě 2017 dostala lípa první kosterní natvarování a byly odstraněny některé nevzhledné pozůstatky po původních větvích. Ty nebyly s ohledem na zamýšlený tvar koruny potřebné a navíc se ve většině případů jednalo o silné a pohybem neatraktivní větvě.

Rok 2018 již byl z pohledu lípy rokem stabilního růstu, který však narušily extrémně horké letní dny. Lípa na to reagovala shozením poškozených listů. Lípa tak měla podzimní habitus téměř o měsíc a půl dříve, než je obvyklé. Vzhledem k délce sezony se však není čeho bát. 

Tuto zimu 2019 dostala lípa druhé tvarování do podoby přirozeně košatého stromu. Včetně tvarování Marek zaměřil svoji pozornost na stopy po tupých řezech od pilky.  Ty byly upraveny frézou. Tyto rány budou v budoucnu dále precizovány podle toho, jak samo dřevo napoví. Předpokládá se, že dutiny budou dále prohloubeny, včetně té centrální, která by měla být více “ukázána” pozorovali a nekončit takto tupě. 

Vývoj této lípy mezi roky 2016 až 2018 můžete shlédnout v přiložené galerii.